24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Szokujące fakty na temat otyłości

Otyłość to jedna z najpowszechniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Liczba otyłych ludzi na świecie rośne w zastraszającym tempie, a wraz z nią zwiększa się ilość śmiertelnych przypadków spowodowanych rozwojem takich chorób jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu. Dowiedz się więcej na temat skali problemu otyłości oraz możliwych powikłań zdrowotnych.
    

 1. Otyłość plasuje się na piątym miejscu w rankingu najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci na świecie. Każdego roku w wyniku rozwoju chorób będących powikłaniami nadwagi ginie ponad 2.8 milionów ludzi.
   
 2. W 2008 roku Europę zamieszkiwało 1.4 biliona ludzi cierpiących na nadwagę, ponad pół miliona Europejczyków zmagało się natomiast z otyłością. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób borykających się z problem nadwagi uległa podwojeniu.
   
 3. Statystyki dotyczące otyłości wśród dzieci są alarmujące. Badania przeprowadzone w 2011 roku wskazują, że ponad 42 miliony dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na nadwagę. Wiele z nich pozostanie otyłymi po wkroczeniu w okres dorosłości.
   
 4. Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia polskie dzieci są jednymi z najbardziej otyłych w Europie. Aż 29% jedenastolatków zmaga się z problemem nadwagi.
   
 5. Otyłość przyczynia się do rozwoju takich chorób jak: miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, astma lub choroba niedokrwienna serca. Otyłe osoby znajdują się także w grupie podwyższonego ryzyka doświadczenia udaru mózgu oraz zawału serca.
   
 6. Ilość zgonów spowodowanych otyłością znacznie przewyższa liczbę śmiertelnych przypadków będących wynikiem niedowagi. Oznacza to, że więcej osób umiera z powodu przejedzenia i nadwagi, niż w wyniku niedożywienia.
   
 7. Nadmierna masa ciała u kobiet powoduje zaburzenia hormonalne utrudniające zajście w ciąże. Nadwaga może także przyczynić się do obniżenia zdolności organizmu mężczyzny do produkowania zdrowych, silnych plemników.
   
 8. Nadmierna waga może stanowić zagrożenie dla kobiet w ciąży. Otyłość zwiększa ryzyko poronienia oraz konieczności cesarskiego cięcia. Otyłe ciężarne kobiety znajdują się także w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na takie dolegliwości jak stan przedrzucawkowy, zakrzepy  żylne, cukrzyca oraz nadciśnienie.
   
 9. Otyłość podwyższa prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku, trzustki, okrężnicy, odbytu, piersi, błony śluzowej macicy, nerek, tarczycy i pęcherzyka żółciowego.
   
 10. Otyłość zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych możliwych do uniknięcia przyczyn śmierci na świecie. Wyżej w rankingu plasuje się jedynie nałóg palenia papierosów.
   
 11. Otyli mężczyźni znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaburzenia erekcji.


Statystyki dotyczące problemu otyłości są alarmujące. Mimo nieustających kampanii społecznych informujących o zagrożeniach związanych z nadmierną masą ciała rzesza otyłych osób nieustannie wzrasta. Kiedy społeczeństwo przestanie bagatelizować ten problem? Miejmy nadzieję, że nie wtedy, kiedy będzie już na to za późno.


Źródło: serwis KlikMedik.plCopyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES