24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
wiadomości
kuchnia
ogłoszenia
podróże
teksty
Przyszła mama w pracy, czyli czy kobiecie w ciąży przysługują specjalne prawa?

Co powie szef? Czy będę miała pracę? Czy po urlopie macierzyńskim będzie na mnie czekał etat? – te pytania z pewnością zadaje sobie wiele kobiet na wieść o tym, że jest w ciąży. Sprawdź jakie masz prawa – oto co kodeks pracy gwarantuje kobietom w ciąży i jak na ciężarną w pracy reaguje statystyczny Kowalski.   

Jak pokazują wyniki badań TNS Polska „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?”1, aż 83% Polaków uważa, że kobiety w ciąży zasługują na specjalne traktowanie. 19% ankietowanych wskazuje, że przyszła mama powinna pracować lżej, a 11% sądzi, że powinna pracować krócej. Specjalne przywileje dla ciężarnych w pracy wzbudzają jednak wśród Polaków spore wątpliwości – jedynie 7% badanych uważa, że kobieta w ciąży powinna być specjalnie, czyli lżej traktowana. Ten niski poziom wskazań na jest dość zaskakujący biorąc pod uwagę, że wśród tych samych badanych wątpliwości nie budzi konieczność ustępowania kobietom miejsca w kolejce czy w środkach transportu (odpowiednio 97 oraz 100% wskazań).  

Przyszła mama pod ochroną
Kiedy przyszła mama poinformuje swojego pracodawcę i przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające to, że jest w ciąży na mocy kodeksu pracy przysługuje jej ochrona prawna. Nie może wykonywać czynności, które zagrażają zdrowiu jej samej i dziecka. Pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę, jeśli przyszła mama jest  zatrudniona na etacie. Może to zrobić tylko w wyjątkowych przypadkach określonych w przepisach, np. jeśli dochodzi do likwidacji zakładu pracy. Ochrona przed wypowiedzeniem nie dotyczy kobiety w ciąży, która zawarła umowę na okres próbny, nie dłuższy niż jeden miesiąc. Ponadto, pracodawca, powinien zapewnić możliwość odbywania badań lekarskich w czasie pracy, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności z tego powodu przyszłej mamie przysługuje normalne wynagrodzenie – mówi Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.

Czego nie wolno przyszłej mamie?
Przyszła mama nie może spędzać zbyt wiele czasu pracując przy biurku, a przed monitorem nie więcej niż 4 godziny w ciągu dnia. Długie przyjmowanie pozycji siedzącej jest niezdrowe, dlatego pracodawca powinien zapewnić kobiecie w ciąży wygodne krzesło lub fotel biurowy, a dodatkowo pozwalać mamie na gimnastykę i częstsze przerwy. W sytuacji, gdy przyszła mama pracuje fizycznie, jej wysiłek musi zostać ograniczony: nie może dźwigać, pracować na stojąco dłużej niż 3 godziny, pracować w pozycji wymuszonej, pracować przy taśmie. Wszystkie przyszłe mamy – niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy – nie mogą pracować w nocy, wyjeżdżać w służbowe podróże bez swojej zgody. Tylko takie podejście do aktywności zawodowej w ciąży prowadzi do eliminacji zagrożeń dla zdrowia – dodaje  Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.

Mniej stresu przyszła mamo!
Duży stres i napięcie nie służą mamie i dziecku. Dlatego dobrze jest wcześniej w porozumieniu z pracodawcą i współpracownikami omówić zakres obowiązków wykonywanych w pracy. Nie bez znaczenia jest także gotowość pomocy i wsparcie, które kobieta w ciąży powinna otrzymać od współpracowników. Aktywność zawodowa na pewno nie wpłynie niekorzystnie na przebieg ciąży. Ale zarówno przyszła mama, jak i pracodawca muszą pamiętać, że  ciąża to wyjątkowy czas, w którym należy dbać o ciężarną i zapewnić jej maksymalny komfort pracy – podsumowuje Agnieszka Staniszewska, Radca Prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Dorota Imielska – Zadrożny.


Raport TNS Polska „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” został przygotowany w ramach  kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku, a jej organizatorami są marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.Copyright © 2006-2011 ANFA.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. | O nas - Reklama - Polityka COOKIES